IISWC-2021

November 7 – November 9, 2021

 To be held virtually


TENTATIVE CONFERENCE PROGRAM

* All times are in EDT (UTC-4)

* Open Research Objects (ORO) : This badge signals that author-created digital objects used in the research (including data and code) are permanently archived in a public repository that assigns a global identifier and guarantees persistence, and are made available via standard open licenses that maximize artifact availability.

Sunday, November, 7, 2021 - Workshops and Tutorials
10am - 12pm Tutorial 1: Bayesian Optimization (BO) Methods for Computer Systems and Architecture Research, Rohan Basu Roy, Tirthak Patel, Devesh Tiwari (Northeastern University).
10am - 4pm Workshop 1: Second International Workshop on Secure RISC-V Architecture Design Exploration (SECRISC-V'21), Michel A. Kinsy (Arizona State University).
10am - 12pm Tutorial 2: Gemmini: Enabling Systematic Deep-Learning Architecture Evaluation via Full-Stack Integration, Hasan Genc, Seah Kim, Dima Nikiforov, Krste Asanovic, Bora Nikolic, Sophia Shao (UC Berkeley).
Monday, November 8, 2021
9:50 - 10:00 am Welcome
10:00 - 10:45 am Session 1: Best Paper Session
10:50 - 11:50 am Keynote 1: Ron Perez (Intel)
Session Chairs: T
BD
12:00 - 01:00 pm Session 2: Clouds and Graphs
Session Chairs: T
BD
Tuesday, November 9, 2021
10:00 - 10:50 am Session 3: Programming, Debugging, and Errors
Session Chairss: 
TBD
10:55 - 11:55 am Keynote 2: Carole-Jean Wu, Facebook and ASU
Session Chairs: 
TBD
12:00 - 12:50 pm Session 4: GPU, and Machine Learning
Session Chairs: 
TBD
12:50 pm Closing Remarks & Awards

Detailed Program

Monday, November 8, 2021
9:50 - 10:00 am Welcome
10:00 - 10:45 am
Session 1: Best Paper Session
TBD
Copernicus: Characterizing the Performance Implications of Compression Formats Used in Sparse Workloads
Bahar Asgari, Ramyad Hadidi, Joshua Dierberger, Charlotte Steinichen, Amaan Marfatia, Hyesoon Kim (Georgia Tech)
The Cost of Speculation: Revisiting Overheads in the V8 JavaScript Engine
Rene Mueller (Huawei Zurich Research Center), Alberto Parravicini (Politecnico di Milano)
Exploring Extended Reality with XRSys: A New Playground for Architecture Research·
Muhammad Huzaifa, Rishi Desai, Samuel Grayson, Xutao Jiang, Ying Jing, Jae Lee, Fang Lu, Yihan Pang, Joseph Ravichandran, Finn Sinclair, Boyuan Tian, Hengzhi Yuan, Jeffrey Zhang, Sarita Adve (University of Illinois at Urbana-Champaign)
10:50 - 11:50 am
Keynote 1: Ron Perez, Intel
TBD
TBD.
TBD.
12:00 - 01:00 pm
Session 2: Clouds and Graphs 
TBD
Quantum Computing in the Cloud: Analyzing job and machine characteristics
Gokul Subramanian Ravi, Kaitlin N. Smith (University of Chicago), Pranav Gokhale (Super.Tech), Frederic Chong (University of Chicago)
Analyzing Tail Latency in Serverless Clouds with STeLLAR·
Dmitrii Ustiugov, Theodor Amariucai, Boris Grot (University of Edinburgh)
Cross Platform Performance Evaluation of Stateful Serverless Workloads
Narges Shahidi, Jashwant Raj Gunasekaran, Mahmut Taylan Kandemir (The Pennsylvania State University)
Characterizing and Mitigating the I/O Scalability Challenges for Serverless Applications
Rohan Basu Roy, Tirthak Patel, Devesh Tiwari (Northeastern University)
A Deep Dive Into Understanding The Random Walk-Based Temporal Graph Learning·
Nishil Talati, Di Jin, Haojie Ye (University of Michigan), Ajay Brahmakshatriya (Massachusetts Institute of Technology), Ganesh Dasika (AMD Research), Saman Amarasinghe (Massachusetts Institute of Technology), Trevor Mudge, Danai Koutra, Ronald Dreslinski (University of Michigan)
Locality Analysis of Graph Reordering Algorithms 
Mohsen Koohi Esfahani, Peter Kilpatrick, Hans Vandierendonck (Queen's University Belfast)
Tuesday, November 9, 2021
10:00 - 10:50 am
Session 3: Programming, Debugging, and Errors 
TBD
Characterizing Soft Error Vulnerability of CPUs Across Compiler Optimizations and Microarchitectures
George Papadimitriou, Dimitris Gizopoulos (University of Athens)
Boosting Microprocessor Efficiency: Circuit- and Workload-Aware Assessment of Timing Errors
Ioannis Tsiokanos (Queen's University Belfast), George Papadimitriou, Dimitris Gizopoulos (University of Athens), Georgios Karakonstantis (Queen's University Belfast)
GoAT: Automated Concurrency Analysis  and Debugging Tool for Go·
Saeed Taheri, Ganesh Gopalakrishnan (University of Utah)
Quantifying the Semantic Gap Between Serial and Parallel Programming
Xiaochun Zhang (Huawei), Timothy Jones (University of Cambridge), Simone Campanoni (Northwestern University)
HotGauge: A Methodology for Characterizing Advanced Hotspots in Modern and Next Generation Processors·
Alexander Hankin, David Werner (Tufts University), Julien Sebot (Intel), Kaushik Vaidyanathan (Google), Maziar Amiraski, Mark Hempstead (Tufts University)
10:55 - 11:55
Keynote 2: Carole-Jean Wu, Facebook & ASU
TBD
TBD
TBD.
12:00 - 12:50
Session 4: GPU, and Machine Learning 
TBD
Cactus: Top-Down GPU-Compute Benchmarking using Real-Life Applications
Mahmood Naderan-Tahan, Lieven Eeckhout (Ghent University)
Characterizing and Taming Resolution in Convolutional Neural Networks
Eddie Yan (NVIDIA), Liang Luo (Facebook), Luis Ceze (University of Washington)
STONNE: Enabling Cycle-Level Microarchitectural Simulation for DNN Inference Accelerators
Francisco Munoz-Martinez (Universidad de Murcia), José L. Abellán (Universidad Católica de Murcia), Manuel E. Acacio (Universidad de Murcia), Tushar Krishna (Georgia Institute of Technology)
Characterizing and Demystifying the Implicit Convolution Algorithm on Commercial Matrix-Multiplication Accelerators
Yangjie Zhou, Mengtian Yang, Cong Guo, Jingwen Leng (Shanghai Jiao Tong University), Yun Liang (Peking University), Quan Chen, Minyi Guo (Shanghai Jiao Tong University), Yuhao Zhu (University of Rochester)
Demystifying TensorRT: Characterizing Neural Network Inference Engine on Nvidia Edge Devices
Omais Shafi, Chinmay Rai (IIT Delhi), Gayathri Ananthanarayanan (IIT Dharwad), Rijurekha Sen (IIT Delhi)
12:50 pm Closing Remarks & Awards

Sponsored by: